Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

Bu sayfada soru&cevap kısakodu kullanılarak oluşturulmuş bir sayfa görmektesiniz. Soru&Cevap kısakodunu herhangi başka yazı ve sayfalarda da kullanabilirsiniz.

1. İşitme kaybı nedir?
Doğuştan önce veya doğuştan sonra meydana gelen nedenlerle, kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna, işitme engeli ya da işitme kaybı denir.
2. İşitme kaybım olabilir; Ne yapmalıyım?
İşitme kaybınız olduğunu düşünüyorsanız öncelikle bir kulak burun boğaz doktoruna danışmalısınız. KBB doktoru sizi Odyoloji bölümüne ‘’işitme testi’’ ve diğer testler için yönlendirebilir. Yapılan testler sonucunda işitme kaybı olduğu tanısı konulursa cihazları sorununuza en uygun çözümü sağlar.
3. Kulağım çınlıyor ama işitmemde sorun yok.Doktorum “Tinnitus” var dedi. Tinnitus ne demek?
Tinnitus kısaca kafa içinde oluşan istenmeyen sestir ve daha çok kulak çınlaması olarak adlandırılır. Şiddeti işitme merkezlerinde uzmanlar tarafından yapılan bir anket ile belirlenir ve bu sonuca göre terapi özellikli cihazla ile sorunun çözümü sağlanır.
4. Doktorum işitme cihazı kullanmamı önerdi. Şimdi ne yapacağım?
İşitme cihazı kullanmaya karar verdikten sonra OdyoBest şubelerimizi ziyaret edebilirsiniz. Şubelerimizde hayat tarzınıza, ya-
şınıza ve bütçenize en uygun cihazlar size önerilecektir. Son kararınızı cihazlarımızı deneyerek gönül rahatlığı ile verebilirsiniz.
5. Hemen mi işitme cihazı kulanmam lazım? Daha sonra kulanmaya başlasam ne olur?
Şunu kesinlikle söyleyebiliriz ki işitme kaybında zamanla bir iyileşme olmaz. Kaybın ilerlemesi çoğu işitme kaybının doğasında vardır. İşitme cihazı kullanmadığında beyine ses sinyalleri ulaşmayacak ve zamanla beyin sesleri anlamlandırmayı unutacaktır. İşitme cihazı kullanarak doğru algılayabileceğiniz kelimeleri, işitme cihazı kullanmazsanız zamanla kaybedersiniz. Kaybedilen kelimelerin algısı daha sonra cihaz kullansanız da yerine gelmez. Çevrenizdekilere söylediklerini daha çok tekrar ettirirsiniz ve televizyonun sesini daha da fazla açarsınız. Sonuçta sosyal hayatınız ve çevrenizle iletişiminiz bundan zarar görür. İşitme cihazı kullanılmadan kaybedilen zaman, cihaz, kullanılmaya başlansa da cihazdan alınacak düşük verime ve düşük kelime algısına mal olacaktır. İşitme kaybınızı bir işitme cihazı ile tedavi edip etmemek size bağlıdır ama duyamamanın tüm yan etkileri hayat kalitenizi düşürmeye devam edecektir. Depresyona, sosyal izolasyona, yakınlarınızla anlaşmanıza ve hayatınızdaki güzel anları kaçırmanıza neden olmaya devam edecektir. Zaman geri gelmediğine göre neden daha fazla bekleyesiniz?
6. İşitme cihazları sesleri sadece yükseltir mi yoksa netleştirir mi?
Geçmişte işitme cihazları sesleri sadece yükseltirken teknolojide kaydedile gelişmeler sayesinde artık işitme cihazları seste netlik de sağlayabiliyor. Gürültülü ortamlarda arka plan sesini azaltan ve yönlülük özelikleriyle 3 boyutlu ses deneyimi yaşatabilen, otomatik ses şiddeti ayarlamaları yapan işitme cihazları size doğal işitmeye her zamankinden daha yakın bir işitme deneyimi sağlayabiliyor.
7. İşitme cihazı kulağımı acıtır mı?
Kulağınızda bir şeyin varlığına alışana kadar hafif rahatsızlık hissedebilirsiniz ancak acıtmaz. Kalıbı kulağınıza uygun olarak ve antialerjik malzemeden üretileceği için ağrı, tahriş yada rahatsızlık olmayacaktır. Eğer bu durumlardan her hangi birini yaşarsanız bunu bir uzmanla görüşmenizde fayda vardır.
8. İşitme cihazı müzik dinleme zevkimi etkiler mi?
Evet! Çok olumlu bir şekilde etkiler. Yeni teknoloji işitme cihazları müziği ayırt etme anlama ve keyifle dinleme deneyimi yaşamanızı sağlar. Dilerseniz odyobest işitme merkezimizde Odyometristlerimize bu konudan bahsederek işitme cihazınızda yeni bir program oluşturmasını isteyebilirsiniz. Müzik programına sizi duymak istediğiniz seslere göre daha ince ayar yapılabilir. Bu sayede duymayı özlediğiniz tınları ve sesleri duyabilirsiniz.
9. İşitme cihazının fiyatları nedir?
İşitme cihazı fiyatları da aynı cep telefonları gibi kullanılan teknolojiye ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Unutulmamalıdır ki işitme cihazı kişiye özel bir üründür, işitme kaybı türünüze ve derecenize bağlı olarak mutlaka konusunda uzman kişilerce önerilmeli ve ayarları yapılmalıdır. Odyobest işitme merkezlerinde 9 aya kadar çeşitli kredi kartları ile taksit seçenekleri mevcuttur.
10. SGK işitme cihazı ücretini karşılıyor mu?
1 Temmuz 2017 tarihinde resmi gazete’ de yayınlanan sağlık uygulama tebliğ’ine göre sosyal güvenlik kurumu (SGK) 18 yaş üzeri kişiler için brüt olarak 675 TL işitme cihazı geri ödemesi yapmaktadır. Brüt rakam üzerinden verilecek net geri ödeme cihazı kullanacak kişinin çalışan yada emekli olmasına göre değişmektedir. Çocuklar için yapılan brüt geri ödemelerin miktarı ise aşağıda yer almaktadır.

0-4 Yaş çocuklar için : 1.215,00
5-12 Yaş arası çocuklar için : 1.080,00
13-18 Yaş arası gençle için : 1.012,50

01 Temmuz 2017 tarihli sağlık uygulama tebliğ’ine göre belirlenen rakamlardır.
Konuyla ilgili yeni bir tebliğ yayınlanana kadar geçerliliği bulunmaktadır.

Ayrıca her iki kulak için de işitme cihazına ihtiyaç duyuluyor ve Kulak Burun Boğaz doktoru çift işitme cihazı için rapor veriyorsa, geri ödeme iki katına çıkmaktadır. Geri ödeme demek; kullanıcının öncelikle işitme cihazını ödemesi yaparak kendisinin alması, sonrasında da SGK’nın Ziraat Bankasına kişinin adına yukarıda belirtilen rakamlar dahilin de havale yapmasıdır.

11. İşitme cihazı kullanmaya başladığımda kulağım tembelleşir mi?
Oldukça yaygın olarak duyduğumuz bu bilgi kesinlikle yanlıştır, bir hurafedir. Kulak ve anlamayı sağlayan beynimiz, işitme cihazı kullanılmadığına tembelleşir ve özelliklerini yitirir. Kulağımızı ve beynimizi devamlı aktif halde tutabilmek için tek çözüm etrafımızda olan tüm sesleri duymaya devam etmektedir.
12. Tek cihaz mı kullanmalı yoksa çift cihaz mı?
İki kulakta işitme kaybı varsa mutlaka her iki kulakta da işitme cihazı kullanılması gerekir. Çift cihaz kullanımı ses sinyallerinin beyne iletimini sağlayarak kelime ayırt etme yüzdesini yükseltir. İşitme kaybı olan fakat işitme cihazı kullanılmayan
kulaktaki kelime ayırt etme yüzdesinin, işitme cihazı kullanılan kulağa göre zaman içinde düştüğü araştırmalar
ile kanıtlanmıştır. Odyobest işitme merkezleri olarak tavsiyemiz koşullar ne olursa olsun iki kulaktaki işitme kayıplarında çift cihaz kullanılmasıdır.
13. İşitme cihazım görünsün istemiyorum… işitme cihazlarının fark edilmeyecek
modelleri var mı?
İşitme cihazı kullandığınızı çevrenizdekiler ile paylaşmak istemiyor olabilirsiniz. İşitme kaybı seviyenize uygun ve yeni teknoloji sayesinde dışarıdan fark edilmeyen cihaz modellerini odyobest işitme merkezlerimizde deneyip kendiniz karar verebilirsiniz. Şubelerimizde satışı yapılan farklı cihaz modelleri bulunmaktadır.
14. İşitme cihazına bağımlı mı olacağım?
İşitme cihazı kullanmak işitmenizi daha da kötüleştirmeyecek. İşitme kaybınız cihaz kullanmadan önce de vardı ve iyi duyabilseydiniz zaten buna ihtiyaç duymazdınız. Hayat kalitenizde önemli bir yükselme fark edeceğiniz için cihazınız olmadan dışarı çıkmak istemeyeceksiniz. İnsanlardan izole ve kopuk hissettiğiniz günlere dönmeyi neden isteyesiniz?
15. İkinci el işitme cihazı almak tehlikeli mi?
İşitme cihazları, kullanıcısının kişisel ihtiyaçlarına ve işitme kaybına göre ayarlandığı için başkasının işitme cihazını kullanmak kesinlikle tavsiye edilmez.
16. İşitme cihazı almaya karar verdim... İşitme
cihazını sürekli takmak mı gerekiyor?
İşitme cihazı adaptasyon süreci bittikten sonra tüm gün boyunca kullanılmalıdır. Bu kişinin işitsel yeteneklerini sürekli olarak aynı seviyede tutmak için önemlidir.
17. İşitme cihazı kullanmaya yeni başladım. Neden kendi sesim garip geliyor?
şitme cihazı kullanmaya başladığımızda bir alışma süreci olacaktır. Beyninizin tekrar iyi işitme alışması için birkaç gün gereklidir, bu kendi sesiniz için gereklidir. Bazı kullanıla u süre içinde kendi seslerini burunları tıkalıymış gibi duyduklarını söylemektedirler. Bu tamamen doğaldır ve birkaç gün içinde sonra erecek bir durumdur. Eğer sesleri olduğundan daha farklı ve garip algılama durumu devam ederse, cihazın ayarları ile ilgili bir durum olabilir.
18. İşitme cihazı kullanımına ne kadar sürede alışırım?
İşitme cihazı için gerekli adaptasyon sürecini ele alacak olursak
1. ve 3. Günler;
İşitme cihazı ilk bir hafta sadece evde kullanılmalıdır. Cihaz rahat duyulabilecek şekilde ayarlanmalı ve evde dolaşıp değişik sesler(gazete hışırtısı, hapşırma, öksürme gibi) dinlenmelidir. Kullanıcı kendini sinirli veya yorgun hissederse cihaz kapatılıp ara verebilir. Cihaz kullanıcısı yüksek sesle gazete veya kitap okuyup kendi
sesini kontrol etmelidir. Sadece tek kişi ile konuşup, konuşanın yüzüne bakarak ve sonra da bakmadan konuşulan
anlamaya çalışmalıdır. Başlangıçta konuşan kişinin yüzüne bakmak anlamayı kolaylaştırır.
4. ve 7. Günler
Evde günlük işler yaparken cihaz takılıp, değişik sesler dinlemeli(kapı
çarpması, su kaynaması, çamaşır makinesi, elektrikli süpürge gibi) ve bu seslere alışılmaya çalışmalıdır. TV’de
haber izlenmeye başlanmalıdır.
1. Hafta sonunda cihaz kullanıcısı işitme cihazını günde en az 5 saat takabilir.
3-4 Kişilik konuşma gruplarında cihazını kullanmaya başlayabilir.

Cihaz kullanıcısı ayırt etmekte zorlandığı kelimelerin listesini çıkarabilir (örneğin taş-yaş kuş-koş gibi) bu listeyi bir yakınına okutup(ilk önce dudaklara bakarak daha sonra gözlerini kapatarak) sonra kendisi tekrar etmeli ve kelimeleri ayırt etme kabiliyetini arttırmaya çalışmalıdır. Kullanıcı artık dışarı çıkıp doğadaki sesleri dinlemelidir. İkinci haftada cihaz tiyatro, sinema, alışveriş gibi kalabalık ortamlarda kullanılabilir

19. İşitme cihazımı ne zaman çıkarmalıyım?
Gece yatarken, duş alırken, havuz veya denize girerken, sauna-hamam v.b. Nemli ortamlara girerken, abdest alırken saç kurutma makinesi v.b. Aletler kullanırken, mr veya tomografi çektirirken, aksi bir uyarı yok ise maden ve patlama riski olan yerlerde bulunurken, parfüm ve güneş kremi benzeri kozmetik ürünler kulaklara yakın bölgelere sürülürken işitme cihazı kulaktan çıkarılmalıdır.
20. İşitme cihazım bazen ötme yapıp ıslık sesi çıkarıyor…
İşitme cihazının ıslık benzeri bir ses çıkarmasına “feedback” denir. Bu sinir bozucu sesin oluşmasında cihazın hoparlörü ve mikrofon rol oynar. Cihazın hoparlöründen çıkan sesin, sanki bir dış ortam sesiymiş gibi mikrofondan tekrar alınması ve hoparlöre geri verilmesidir. Bu durum daha çok kanal içi cihazlarda görülür. Araştırmacılar ve üreticiler bu soruna çözüm olarak feedback önleme teknolojilerini geliştirmiş. Bu sayede bu ses anında tespit edilip daha siz duymadan ortadan kaldırılır.
21. Çevresel gürültü nedir ve bununla nasıl başa çıkabilirim?
İşitme kaybı olan kişilerin konuşma ayırt etme derecesi gürültülü ortamlarda çok düşüktür. İşitme cihazlarındaki dijital işlemciler çevre gürültüsünü bastırırken konuşma sesin ayırarak yükseltir. Yeni teknoloji ile artık gürültüde konuşmaları
ayır etmek bir sorun olmaktan çıkmıştır.
22. Özellikle kapı zili, alarmlı saat, çalan telefon ve televizyon gibi ev içi sesleri
uyamıyorum, bu sesleri duymaya yardımcı cihazlar varmı?
Ev içinde sizin için önem taşıyan sesleri
uymanıza yardımcı olacak aksesuarlar mevcuttur. Kullanımı kolay olan bu aksesuarlarla kapı zilini, ağlayan bebeğinizi, çalan telefonu kaçırmazsınız. Alıcı-Verici prensibiyle çalışan bu aksesuarlar farkına varmak istediğiniz sesleri size kuvvetli ışıklar, titreşimler veya sesli sinyallerle haber verir. Televizyonun sesini
yalnızca sizin için yükseltebilen, okulda ve işte konuşan kişiyi anlamanızı kolaylaştıran kişisel dinleme
istemleri de mevcuttur. Bu aksesuarlar işitme cihazı ile birlikte kullanılabilir. İhtiyacınıza uygun çözümler hakkında odyobest işitme merkezlerinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
İŞİTME KAYBI VE İŞİTME CİHAZLARI HAKKINDA AÇIKLAMA
İşitme kaybı ilk başlangıçta çok önemli bir rahatsızlık gibi
görünmese de ilerleyen dönemde kişinin yaşam kalitesini
düşüren sosyal ve psikolojik sorunlar meydana getiren bir
rahatsızlıktır. İlerlediği taktirde kişide algılama problemi,
konuşma bozukluğu, sesleri duymadığı için sesleri unutma
ve sosyal çevreden uzaklaşarak psikolojik sorunlara neden
olabilmektedir.
İşitme kaybınız var ise; Mutlaka bir KBB hekimine başvurulmalıdır.
İşitme cihazı satan firmalara danışarak kaybınız hakkında
bilgi alabilirsiniz. Bazı işitme kayıpları tedavi edilebilir
olsa da genelde cihaz kullanımı gerektirmektedir.
Toplumumuz cihaz takmayı özür olarak görmektedir fakat bu
düşünce çok yanlıştır. Nasıl ki gözlük bir aksesuar, protez diş-
ler güzel gülüşler gibi kabullenilmiş ise işitme cihazı da kişinin
yaşam kalitesi açısından gerekli bir araç olarak görülmelidir.
Yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki günümüzde hayatın
her bölümde yer alan cep telefonu, kulaklıklar, yüksek
sesle dinlenen müzik alışkanlıkları, gürültülü iş ortamları gibi
pek çok etken bu rahatsızlığı hızla çoğaltacak ve neredeyse
her birey işitme kayıplı olup cihaz kullanmaya aday olacaktır.
Ne kadar çabuk fark edilir ve önlem alınırsa kişinin olası rahatsızlıklarının
önüne geçmiş oluruz. İlerleyen kayıpla birlikte
kullanılacak cihazların özelikleri ve fiyatı da artacaktır.
İşitme cihazı alırken; Mutlaka SGK onaylı e-ruhsatlı işitme
merkezlerinden alınmalıdır. İşitme merkezine gittiğinizde
sizinle ilgilenen kişinin odyometrist yani konuyla ilgili uygulama
yapacak kişinin diploma veya mesul müdür belgesini
görmek isteyiniz.
Kesinlikle sağlık bakanlığı onaylı işitme merkezleri, dijital
cihazlar, uzman kişiler tercih ediniz.
İşitme cihazı, kişiye özel ayarlanır ve uygulanır. Başka bir
kişiye ait cihaz, kalıp yada televizyon, radyo gibi reklamlardan
yararlanılarak alınan cihazlar sadece ses yükseltici olup
kişiye daha çok zarar vermektedir. Ruhsatlı işitme merkezlerinden
alınan cihazlar devlet hastanelerinde KBB doktorunun
verdiği işitme cihazı heyet raporu ile SGK tarafından bir
kısmı ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler emekli, çalışan ve
çocuk gruplarına göre farklılık göstermektedir.